Algemene rangschikking 3e PROV. E.
  G W L D + - pts.
1. Sp. Erps-Kwerps302055703765
2. FC. Kosova Schaerbeek A301875633359
3. ERC. Hoeilaart A301686694454
4. RFC. Evere A301587643252
5. VK. Rode301479503251
6. KFC. Peutie3015105483950
7. Tempo Overijse B3014106534848
8. Zemst Sp.3012108373444
9. KCS. Machelen3012126514242
10. St. Meerbeek3012126474042
11. FC. Melsbroek30101010393540
12. Gr. Vossem3011154405037
13. FC. MOORSEL309138455335
14. KFC. Muizen3010182286232
15. FC. Perk306213427321
16. Stade Everois RC300282271192



"Gebuisd, maar niet gezakt"

Het leven zoals het is VI : MOORSEL 2008-2009


Met dank aan Frederik Ureel


Het zesde opeenvolgende seizoensoverzicht "Het leven zoals het is: FC Moorsel" is allerminst een goednieuwsshow kunnen worden. De eerste ploeg van Moorsel heeft er zonder meer zijn slechtste seizoen in derde provinciale op zitten. Met negen gewonnen wedstrijden tegenover dertien verliespartijen, een negatief doelsaldo (-8) en amper 35 punten is FCM over de volle lijn gebuisd. Gelukkig bleken Stade Everois en Perk duidelijk te zwak voor de reeks, anders had een rampjaar (lees: degradatie) misschien niet vermeden kunnen worden.
Moorsel eindigt het seizoen op de dertiende plaats. Enige positieve uitschieter van het seizoen was misschien wel de 4-2 winst tegen Vossem, die een reeksje van 9 op 9 afsloot. Ook het seizoensslot kan gelden als een opsteker richting 2009-2010. FCM verloor in de laatste tien wedstrijden slechts een keer (maar haalde anderzijds ook slechts 13 op 30).


Zo verliep het seizoen 2008-2009:

17 juli 2008. Eerste training. Een zevental nieuwe gezichten duiken op aan het begin van het seizoen. Vooral keeper Erold Dutilleux en verdediger Steven Feyaerts zullen de Moorselse eerste ploeg versterken. Ze worden over het hele seizoen respectievelijk 23 en 25 keer in de selectie opgenomen. Andere nieuwkomers als Nico Denayer, David Vekeman, Dries Van Dongen en Tim De Raeve zullen om verschillende redenden afhaken. Youngsters Carlos Wierpand en Marinho Perdieus laten zien dat ze een toekomst kunnen hebben bij FCM. Anderzijds vervoegen in de loop van het seizoen Ben Vancaudenberg - al langer ingeschreven maar steeds in het buitenland - en Steven Meert - de goesting! - de kern.

25 - 27 juli 2008. Winst in Beker van Tervuren. Na vijf trainingen start Moorsel aan de Beker van Tervuren met een knappe zege tegen tweedeprovincialer Tervuren (4-1). Twee dagen later gaat ook reeksgenoot Vossem voor de bijl (0-1). De nieuwkomers laten onmiddellijk van zich spreken. Zo scoort De Raeve twee van de vijf doelpunten. Hier de verslagen van de Beker van Tervuren.

1 - 3 augstus 2008. Stage Westerlo Nog eens een echt stageweekend tijdens de voorbereiding, dat was al een tijdje geleden. Moorsel trekt voor een driedaagse naar Westerlo. Op het programma onder meer barbecue, theorieles en ochtendbosloop.

3 - 24 augustus 2008. Trainingen en voorbereidingswedstrijden wissen elkaar af. Moorsel speelt (de Beker van Tervuren meegerekend) elf wedstrijden tijdens de voorbereiding. Het wint vijf keer, verliest drie keer en speelt ook drie maal gelijk. FCM lijkt na deze degelijke voorbereiding klaar voor een zorgeloos seizoen in derde.

31 augustus 2008. Het loopt onmiddellijk mis. Het loopt echter al in de eerste wedstrijd grondig fout. Perk is allerminst een tegenstander om bang van te worden - de ploeg zal uiteindelijk ook zakken -, maar Moorsel slikt een 4-3 nederlaag na een ronduit zwakke prestatie gevormd door slap verdedigen achteraan en slecht afwerken voorin, zoals blijkt uit het verslag.

7 september 2008. Pandoering. De tweede wedstrijd ontvangt Moorsel thuis titelkandidaat Hoeilaart. FCM is geen partij voor de Doenders, die uiteindelijk derde zullen eindigen, en krijgt een zware 0-4 om de oren. Nul op zes dus voor FCM.

14 september 2008. Het eerste puntje. Op het veld van Erps-Kwerps, de latere kampioen, knokt Moorsel zich naar een eerste punt van het seizoen. Uit het verslag van die wedstrijd: "Teleurstelling overheerste na de wedstrijd na de 0-2 voorsprong, maar - eerlijk is eerlijk - een gelijkspel is het maximum dat Moorsel verdiende. Het voetbal blijft ondermaats, balbezit gaat telkens te snel verloren en de tegendoelpunten blijven te talrijk. Gelukkig stond er nu wl een ploeg op het veld en dat loonde."

20 - 28 september 2008. Er wordt ingegrepen na 1 op 15. Verliespartijen tegen Meerbeek (1-4) en Machelen (2-0) leidden tot een schamele 1 op 15 en een gedeelde laatste plaats. Bovendien zijn er wat interne strubbelingen. Er wordt ingegrepen en Moorsel krijgt - voor de tweede keer in een half jaar - een nieuwe trainer. JM Theunis wordt vervangen door voormalig Nossegemspeler Bert Ockerman, die geassisteerd wordt door Carlos Ensinas.

4 - 18 oktober 2008. Het trainerseffect. Het nieuwe trainersduo lijkt de eerste ploeg een nieuw elan te geven. Moorsel plaatst een tussenspurtje van 9 op 9 en geeft de rode lantaarn door. De winstreeks begint tegen Evere (3-1), maar vooral de prestaties tegen Muizen (0-1) en Vossem (4-2) zijn hoopgevend.
Thuis tegen Vossem zit trainer Ockerman zelf een eerste keer op de bank. Hij zal in totaal een 300 minuten spelen met de eerste ploeg. Ook hulptrainer Ensinas pikt geregeld een match mee. Hij komt aan zowat 100 minuten meer. Topspelers van het jaar zijn echter Dewit, Vangestel, Feyaerts en Machtelinckx, die elk meer dan 2.000 minuten aantreden, zo blijkt uit de (niet helemaal volledige) statistieken.

26 oktober - 6 december 2008. Thuis wel, op verplaatsing niet. Het blijkt echter niet eenvoudig om een vervolg te breien aan de zegereeks en de rest van de heenronde wordt een verhaal van thuis wél en op verplaatsing niét.
Vanaf de wedstrijd op Kosova (2-0 verlies) tot en met de laatste match van de heenronde (1-2 verlies tegen Melsbroek) wint FCM de ene week om de volgende week te verliezen. Thuis zijn er mooie zeges tegen Zemst, Stade Everois en Tempo Overijse, maar die worden afgewisseld met erg matige uitprestaties en verlieswedstrijden tegen Kosova, Rode en Peutie. In de verslagen van deze laatste wedstrijden komen net iets te vaak termen als lusteloos, futloos en achter de feiten lopen terug.
De knappe zege tegen Tempo is overigens ook de afscheidswedstrijd van goalgetter Felipe Pinto bij Moorsel. De Portugees die de voorbije vier seizoenen een dertigtal keer scoorde, kreeg een niet af te wijzen werkaanbieding in Portugal.

13 december 2008. Net geen 20 punten. Door het thuisverlies tegen Melsbroek (1-2) op de slotspeeldag van de heenronde, kan Moorsel de kaap van de 20 punten net niet ronden.
Toch wordt in de winterstopanalyse gesproken van "een rapport zonder veel franjes, maar waarmee je kan thuiskomen". Moorsel pakte immers 18 op 30 onder het nieuwe trainersduo en staat na de heenronde elfde.


17 januari 2009. Eerherstel tegen Perk. Ten gevolge van een algemene afgelasting, opent FCM de terugronde tegen Perk. Moorsel krijgt eerherstel dankzij een gevleide 2-1 zege en zet Perk zo op 11 punten achterstand. Een belangrijke stap in de richting van het behoud.

25 januari - 14 februari 2009. 0 op 12. Na de zege tegen Perk, glijdt Moorsel door een 0 op 12 opnieuw weg richting bodem van het klassement. Eerst lijdt FCM op Meerbeek zijn zesde nederlaag in acht uitwedstrijden. Dit is eindelijk ook het eerste aantreden van Ben Vancaudenberg voor de eerste ploeg na zijn buitenlandse werkavontuur. Thuis tegen Erps - de terugkeer ook van Steven Meert - speelt oranjezwart een speeldag later goed mee, maar beslissen twee foutjes over de wedstrijd. Op RFC Evere is de nederlaag zwaar (3-0), maar lijkt met een goede tweede helft een kentering ingezet. De week nadien, thuis tegen Machelen, lijdt Moorsel echter de zwaarste nederlaag van het seizoen (0-5), na een wanprestatie. De degradatieplaatsen komen opnieuw heel dichtbij.

22 februari 2009. Eerste punt in vijf wedstrijden. Na de verliesreeks speelt Moorstel tegen Vossem - ondertussen geleid door oude bekende Alan Pauwels - voor de 13de plaats. Na een vroeg tegendoelpunt is FCM al gauw op achtervolgen aangewezen, maar in een betere tweede helft sleept het een verdiend gelijkspel (1-1) uit de brand. Vossem zal uiteindelijk net boven Moorsel eindigen op de twaalfde plaats.

28 februari - 29 maart 2009. Op de goede weg. De draw tegen Vossem leidt een goede Moorselse periode in. FCM wint met 2-0 van Muizen en legt zo de basis om uiteindelijk voor de Muizenaars te eindigen in het klassement. Nadien volgen degelijke gelijke spelen tegen Zemst (1-1) en Kosova (0-0), en nog een draw op Melsbroek (1-1).

4 april 2009. Laatste verliespartij. Op de 26ste speeldag komt Rode eenvoudig 0-3 winnen aan de Vinkenlaan. Het zal de laatste verlieswedstrijd van het seizoen zijn van oranjezwart en het enige verlies in de laatste tien wedstrijden van de competitie. Opvallend element in de match: de terugkeer van Bart Meuli Vermeulen in doel!

19 april 2009. Grootste zege. De confrontatie met Stade Everois - in de heenronde al weggespeeld met 5-0 - draait uit op de ruimste overwinning van het voetbaljaar. Moorsel komt in het begin goed weg, maar nadien gaan de ballen vlot binnen. Sven Vercarre heeft met vier doelpunten de voornaamste hand in de 7-0 zege. Svenson wordt ook de topschutter van de ploeg. Hij pot er doorheen het hele jaar in totaal tien binnen. Gerrit Dewit, die de assistkoning is van de eerste ploeg, haalt zeven goals. Daarachter volgen Steven Feyaerts, Steven Deleul en Stijn Vercarre met elk vijf doelpunten.

26 april - 8 mei 2009. Drie keer 1-1 sluiten het seizoen af. Moorsel eindigt het seizoen met drie gelijke spelen. Tegen Hoeilaart, Peutie en Tempo Overijse wordt het telkens 1-1. Moorsel eindigt dertiende met 35 punten. De terugronde wordt er minder verloren, maar pakt FCM ook minder punten dan in de heenronde die nochtans dramatisch was gestart.


CONCLUSIE. Gebuisd, maar niet gezakt. Moorsel valt elk jaar een beetje verder terug in de rangschikking van derde provinciale, zowel qua positie als qua puntenaantal (zie historiek). Tot nu toe is dat afgelopen zonder degradatie, maar als het volgend jaar niet beter wordt, dan is een terugkeer naar vierde allerminst uit te sluiten. Het trainersduo Bert-Carlos zal zijn werk hebben om van Moorsel opnieuw een zorgeloze derdeprovincialer te maken.
Het ontbreekt oranjezwart vooral aan consistentie. Degelijke thuisprestaties worden afgewisseld met ronduit zwakke partijen op verplaatsing. FCM heeft nood aan een ziel, aan een leider op het veld die de groep meesleurt. Bovendien worden er te veel doelpunten geslikt (al was dat aan het einde van het seizoen iets minder het geval). Met 53 tegengoals heeft Moorsel de op drie na meest gepasseerde verdediging en het doelpuntensaldo van -8 is het op vier na slechtste. In dat opzicht staat Moorsel waar het verdient.
Hopelijk brengen de nieuwkomers een meerwaarde en meer evenwicht in de ploeg. Het is vooral te hopen dat ze dit jaar langer bij Moorsel aan de slag blijven dan het voorbije seizoen het geval was.
Doelstellingen voor het seizoen 2009-2010 moeten alvast zijn: een positief doelpuntensaldo en minstens evenveel matchen winnen als verliezen. In dat geval zal de neerwaartse trend ongetwijfeld een halt toegeroepen worden. Er zal vanaf de eerste training, op 20 juli, in ieder geval hard gewerkt moeten worden. (FUL)

PS: Dit is een persoonlijke visie op het voorbije seizoen. Reacties/commentaar/annvullingen/... kunnen via het forum of via frederik.ureel(at)pandora.be.